Badanie słuchu – na jaki rodzaj się zdecydować?

Badanie słuchu - jak wygląda i po co jest potrzebne?

Słuch jest bardzo ważnym narządem, bo dzięki niemu możemy odbierać fale dźwiękowe. Pełni funkcje poznawcze i informacyjne – otrzymujemy komunikat, ale również reagujemy na niego. W wyniku działania czynników genetycznych, środowiskowych mogą wystąpić problemy ze słuchem, dlatego niezbędna jest profilaktyka narządu. Badanie słuchu w wielu przypadkach umożliwia wczesne wykrycie schorzenia. Zbyt często jednak decydujemy się na diagnostykę dopiero wtedy, gdy coś nam dolega. Jak dbać o słuch? Wybierz badanie, dostosowane do swoich potrzeb.
Nawigacja:

Kiedy powinniśmy wykonać badania słuchu?

System słuchowy jest bardzo wrażliwy i delikatny. Pomijanie tego istotnego faktu skutkuje często zbyt późnym podjęciem decyzji o wizycie kontrolnej u lekarza i badaniu słuchu. Brak objaw i czasu powoduje, że działania profilaktyczne podejmuje się dopiero wtedy, gdy odczuwany jest ból lub dyskomfort, utrudniający codzienne funkcjonowanie. W zależności od czynników słuch jest podatny na uszkodzenia, a bardziej zaawansowane powikłania mogą doprowadzić nawet do jego utraty. Z tego względu bardzo istotne jest, aby dbać o słuch i przeprowadzać regularne badania, szczególnie jeśli mamy na co dzień styczność z hałasem. Powszechnie dostępne są liczne metody diagnostyczne badania słuchu. Wśród nich: badanie przesiewowe słuchu, badanie słuchu audiogram, badanie słuchu fonematycznego, badanie słuchu online, badanie słuchu tympanometria.

Przesiewowe badanie słuchu


Ze względu na to, że najważniejsza jest jak najwcześniejsza profilaktyka, przeprowadza się badanie przesiewowe słuchu u noworodków. Badanie przesiewowe słuchu wykrywa lub wyklucza uszkodzenia słuchu u dziecka już w pierwszych dniach życia. Dzięki temu możliwe jest szybkie rozpoznanie schorzenia i jego leczenie. Przesiewowe badanie słuchu jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.

Badanie słuchu audiogram


Wykresy i liczby mają zastosowanie w kolejnym badaniu słuchu – metodą audiogram. Wykres wykorzystywany w tej profilaktyce przedstawia stan słuchu pacjenta – jego zdolność słyszenia oraz stopień ubytku słuchu. Dzięki badaniu słuchu przy użyciu audiogramu – graficznego lustra możliwości słuchowych, można ocenić poziom ubytku słuchu i rozpocząć odpowiednie leczenie, dostosowane do stopnia ułomności słuchowej. Badanie słuchu audiogramem stosuje się zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.

Badanie słuchu fonematycznego


Przeprowadzane u dzieci i dorosłych – badanie słuchu fonematycznego wiąże się z określeniem umiejętności odróżniania głosek w wyrazie przez pacjenta. Odbywa się ono w cichym i spokojnym pomieszczeniu po to, aby nie rozpraszać uwagi badanego. Badanie słuchu fonematycznego przyjmuje formę zabawy, np. zgadywanki, w której należy dopasować słyszany dźwięk do grafiki, przedstawiającej przedmiot opisu.

Badanie słuchu online


Rozwój technologii i powszechny dostęp do internetu wykorzystuje się również w zakresie medycyny. W sieci można dokonać badania słuchu online, które jest doskonałą alternatywą dla mniej aktywnych lub zapracowanych osób. Dzięki możliwości przeprowadzenia badania słuchu online – w szybki sposób otrzymasz informację dotyczącą Twojego słuchu. Test trwa zaledwie kilka minut i dostarcza informacje o stanie słyszenia. Badanie składa się z dwóch części: kwestionariusza – pytań, dotyczących słuchu oraz materiałów dźwiękowych. Badanie słuchu online wykazuje czy konieczna jest wizyta u specjalisty.

Badanie słuchu tympanometria


Nieinwazyjna, bezbolesna i niewymagająca reakcji pacjenta metoda badania słuchu to tympanometria. Wykonuje się ją w sytuacji podejrzenia różnych rodzajów niedosłuchu oraz niedowładu nerwu twarzowego. Przedmiotem tego badania jest ucho środkowe. Dzięki tympanometrii można zdiagnozować problemy ze słuchem takie jak: zapalenie ucha środkowego, niedosłuchy, obecność płynu w jamie bębenkowej i wiele innych. Tympanometrię wykonuje się zarówno u dorosłych, jak i dzieci w różnym wieku.

Źródła:
  1. Radziszewska-Konopka, Marzanna. „Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków w Polsce organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.” Audiofonologia 21 (2002): 107-119.
  2. Skarżyński, Henryk, and Małgorzata Mueller-Malesińska. „Wczesne wykrywanie uszkodzeń słuchu u noworodków i niemowląt.” Przewodnik Lekarza/Guide for GPs 4.1 (2001): 111-118.

Dodaj komentarz