Umożliwia nam komunikację i korzystanie z dóbr w postaci radia oraz telewizora. Dzięki niemu bez problemu możemy dzielić się informacjami z innymi, słuchać ulubionych utworów oraz oglądać ulubione programy i seriale. Słuch, bo o nim mowa – mamy tylko jeden. Należy dbać o niego, bo jest to narząd niezwykle wrażliwy i podatny na uszkodzenia. Problemy ze słuchem mogą być wrodzone – wtedy nie mamy na nie wpływu, jednak niektórych nabytych możemy uniknąć. Jedyny warunek, jaki należy spełnić to dbać o słuch. Z artykułu dowiesz się dokładnie krok po kroku jak zacząc dbać o słuch, aby znowu słyszeć w pełni klarownie i wyraźnie.
Nawigacja:
- Sposób w jaki poprawić słuch zależy przede wszystkim od przyczyny powstałego ubytku
- Pamiętaj, że hałas jest twoim przeciwnikiem
- Z rozsądkiem używaj elektroniki i pamiętaj o zasadzie – im ciszej, tym lepiej
- Jak dbać o słuch? Nigdy nie bagatelizuj infekcji
- Zawsze chroń swoje uszy przed mrozem
- Nigdy nie zapominaj o odpowiedniej pielęgnacji
- Kontroluj, badaj, lecz
Sposób w jaki poprawić słuch zależy przede wszystkim od przyczyny powstałego ubytku
Na uszkodzenie słuchu wpływ może mieć wiele czynników. Dzielą się one na te, które są wrodzone – podłoże genetyczne lub nieprawidłowa ciąża albo nabyte – w tym przypadku przyczyn jest bardzo dużo: powikłania po innych chorobach, niepożądane działanie lekarstw, hałas, nieprawidłowa pielęgnacja itd. Problem ze słuchem wynika także z wieku, pierwsze objawy pogorszenia odbioru dźwięków mogą wystąpić już od 30 roku życia.
Dzieje się tak na skutek powolnego zaniku komórek słuchowych w ślimaku usznym. W przypadku każdej jednostki proces ten zachodzi indywidualnie – zarówno pod względem czasu wystąpienia, jak i natężenia. Wiele zależy od tego, jak dbamy o słuch na co dzień – w kontekście pielęgnacji, otoczenia, w którym przebywamy i tego, w jaki sposób korzystamy z odbiorników radiowych oraz telewizyjnych. Poznaj sposoby, które wprowadzone do dnia codziennego, pozwolą ci cieszyć się lepszym słuchem.
Pamiętaj, że hałas jest twoim przeciwnikiem
Jeśli twoim celem jest pełnia zdrowia w zakresie słyszenia – unikaj hałasu. Jest on dużym zagrożeniem dla słuchu, przyjmuje się nawet, że jednym z największych. Problemy ze słuchem, wywołane hałasem, najczęściej wynikają z: przebywania w miejscach o dużym natężeniu dźwięków, np. zakładach produkcyjnych, ruchliwych ulicach, ale także indywidualnego korzystania z odtwarzaczy muzyki – zbyt głośnego słuchania utworów przez słuchawki.
Z rozsądkiem używaj elektroniki i pamiętaj o zasadzie – im ciszej, tym lepiej.
Odnosi się to do domowych maratonów na kanapie przed ekranem telewizora lub komputera, które często rozbrzmiewają na cały regulator i poza tym, że denerwują sąsiadów – pogarszają twój słuch. Decydując się na zakup nowego sprzętu, np. wiertarki czy odkurzacza – wybieraj modele możliwie najcichsze. Jeżeli w twoim miejscu pracy, masz styczność z wysokim natężeniem dźwięku – noś ochraniacze na uszy. Zdecydowanie poprawi to twój słuch.
Jak dbać o słuch? Nigdy nie bagatelizuj infekcji
Lekceważenie infekcji uszu, niezależnie od stopnia zaawansowania schorzenia – może doprowadzić do poważnego problemu słuchu. Z tego względu kontroluj i lecz pierwsze objawy choroby uszu – ból oraz gromadzenie się wydzieliny. Dzięki wizycie i badaniom u lekarza możliwe będzie rozpoczęcie dostosowanej do infekcji kuracji. Zwracaj uwagę na słuch, również w przypadku innych chorób, np. przeziębienia czy grypy – wśród powikłań, które wywołują, jest zapalenie ucha.
Zawsze chroń swoje uszy przed mrozem
Niskie temperatury za oknem i niedostosowanie codziennego ubioru do warunków pogodowych, często skutkuje stanem zapalnym uszu, a on pogorszeniem słyszenia. Jeżeli chcesz dbać o słuch – chroń go, ubierając czapkę, kaptur lub nauszniki. W ciepłym ubraniu, mrozy nie będą takie straszne!
Nigdy nie zapominaj o odpowiedniej pielęgnacji
Podobnie jak zażywasz kąpieli, myjesz zęby – wprowadź do swojego pielęgnacyjnego rytuału oczyszczanie uszu. W narządzie słuchu gromadzi się woskowina, która ignorowana – prowadzi do pogorszenia słuchu. Wynika to z zatkania przewodów słuchowych. Patyczki kosmetyczne mogą uszkodzić błonę bębenkową, dlatego zastąp je preparatem laryngologicznym, przeznaczonym do pozbycia się woskowiny.
Kontroluj, badaj, lecz
Jeżeli zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, aby dbać o swój słuch i go poprawić – pamiętaj o tym, jak ważna jest kontrola zdrowia, niezależnie od tego, czy występują symptomy świadczące o chorobie, czy też nie. Często decyzja o wizycie u laryngologa podejmowana jest w zaawansowanym stadium schorzenia. Dzięki bieżącej kontroli – możemy uniknąć pogorszenia słuchu, a w razie wykrycia ubytku słuchu – szybko mu przeciwdziałać.
Źródła:
- Morawski, Krzysztof, et al. „Śródoperacyjne monitorowanie słuchu w czasie operacji usuwania guza okolicy kąta mostowo-móżdżkowego.” Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny 1 (2011): 72-79.
- Pilecka, Karolina, Alicja Sekula, and Jagoda Różycka. „Obserwacja poprawy funkcji umysłowych metodą Mini-Mental u chorych Oddziału Geriatrycznego po zaprotezowaniu niedosłuchu.” Annales Academiae Medicae Silesiensis. Vol. 68. No. 3. 2014.