Badanie słuchu u dzieci należy wykonać w porę!

Dlaczego badanie słuchu u dzieci jest tak ważne?

Słuch to zmysł, który pełni znaczącą funkcję w życiu człowieka – umożliwia komunikację. Istotne jest, aby dbać o niego od najmłodszych lat. Jeżeli jesteś rodzicem – weź pod uwagę, jak ważne jest badanie słuchu u dzieci. Problemy z odbiorem dźwięku mogą bowiem być wrodzone lub nabyte. Wczesne zdiagnozowanie schorzenia jest możliwe dzięki obowiązkowemu badaniu słuchu u niemowląt, które przeprowadzane jest w szpitalu, tuż po narodzinach. Co później – czy regularne badanie słuchu u dzieci jest konieczne? W artykule opowiemy o możliwych konsekwencjach i o tym, dlaczego badanie słuchu u dziecka to wręcz obowiązek każdego rozważnego rodzica!


Nawigacja:

Badań słuchu u dzieci nie wolno lekceważyć!

Nie bez powodu badanie słuchu u niemowląt jest obligatoryjne. Narząd słuchu odpowiada za mowę, zdolności komunikacyjne, myślenie abstrakcyjne, koordynację ruchową – stanowi jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Słuch umożliwia funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Badanie słuchu noworodka pozwala wykryć wady uszu oraz zaburzenia słuchu na najwcześniejszym etapie jego życia. Co najważniejsze – jest bezbolesne dla dziecka. W szpitalu nowo narodzone dziecko poddawane jest badaniu przesiewowemu, w wyniku którego zaburzenie słuchu zostaje wykluczone lub rozpoznane. Badania słuchu niemowląt wykazują, że 2 na 1000 z nich – posiada głębokie uszkodzenia słuchu lub niedosłuch mniejszego stopnia. Liczby te obrazują, dlaczego warto, a wręcz należy badać słuch u dzieci – wiele wad ma charakter wrodzony, a leczenie jest konieczne od narodzin.


Jeśli badanie słuchu noworodka nie wykazało nic niepokojącego, nie należy bagatelizować kontroli słuchu swojej pociechy. Należy pamiętać, że problemy ze słuchem mogą pojawić się znacznie później i być nabyte. Jeżeli w drugim półroczu życia, dziecko nie wydaje żadnych dźwięków, ani nie reaguje na te, które pojawiają się w otoczeniu, bądź też jest nadwyraz hałaśliwe – badanie słuchu u dziecka jest niezbędne. Te nienaturalne symptomy mogą wiązać się z uszkodzeniem słuchu niemowlęcia. Badania słuchu u dzieci należy wykonywać nie tylko tuż po narodzinach, ale również w dalszym okresie jego rozwoju, szczególnie po przebytych infekcjach. Nieleczone przeziębienie oraz choroby gardła, mogą skutkować zapaleniem ucha środkowego, a ono – niedosłuchem.

Jak w porę można rozpoznać, że dziecko źle słyszy?

O tym, że należy wykonać badanie słuchu u dziecka, świadczą pierwsze symptomy problemów słuchowych. Objawy te, to: opóźnienie mowy, kilkukrotne prośby o powtórzenie komunikatu, podgłaśnianie telewizora i radia. Ostatnia czynność to zarówno przyczyna, jak i efekt uszkodzenia narządu słuchu. Hałas oraz zbyt głośne nastawienie odbiorników radiowych i telewizyjnych prowadzi do niedosłuchu. Szczególnie w przypadku małych dzieci, których słuch jest bardzo wrażliwy na wysokość dźwięku.


Kontrolne badanie słuchu u noworodka i dziecka

Badania słuchu u dzieci należy wykonywać niezależnie od tego, czy występują objawy jego uszkodzenia, czy też nie. Dzięki profilaktyce możliwe jest zapobieganie niedosłuchowi – wrodzonemu i nabytemu. Drugi może być skutkiem powikłań wirusowych, bakteryjnych, urazów zarówno głowy, jak i uszu. Badanie słuchu u dzieci wykazuje czy pacjent wymaga leczenia. Nie należy lekceważyć kontroli słuchu u dzieci i kontynuować ją niezależnie od wyniku badania słuchu noworodka.

Źródła:
  1. Śmiechura, Małgorzata, et al. „Stan słuchu u dzieci z cytomegalią wrodzoną i nabytą.” Otorynolaryngologia 10.3 (2011).
  2. Skarżyński, Henryk, et al. „Metody stosowane do badań przesiewowych słuchu u noworodków.”.” Audiofonologia” Xl (1997): 139-146.

Dodaj komentarz