Uszkodzenie słuchu – jak sobie z nim poradzić?

Jak sobie radzić z uszkodzeniem słuchu

Wrodzone i nabyte choroby słuchu znacznie obniżają komfort życia. Skutkują złą słyszalnością dźwięków i co za tym idzie – pogorszeniem zdolności komunikacyjnych. Przyczyn, które wywołują problemy słuchu, jest wiele – mogą być to uwarunkowania genetyczne, ale także ułomności nabyte w trakcie życia. Te ostatnie często wprowadzają chaos do życia chorego, który nie zawsze potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. Dowiedz się jak poradzić sobie z uszkodzeniem słuchu?

Zaburzenia słuchu – przyczyny

Nieprawidłowy odbiór dźwięków, może towarzyszyć jednostce już od urodzenia lub – pojawić się w dalszym etapie jej rozwoju. Genetyka, nieprawidłowy przebieg porodu, powikłania wywołane przez inne choroby, przyjmowane antybiotyki, hałas, nieprawidłowa pielęgnacja narządu słuchu, zapalenie ucha, zmiany wynikające z wieku – to główne przyczyny ubytku słuchu. Zaburzenie słuchu, w zależności od czynnika, który go wywołał, może być leczony farmakologicznie, operacyjnie lub przy użyciu urządzeń wspomagających, jak np. aparat słuchowy.

Nagła utrata słuchu

Przebywanie w miejscu o wysokim natężeniu hałasu, działanie leków o właściwościach szkodzących dla ucha, urazy głowy oraz narządu słuchu, bardzo silny stres to czynniki, które mogą przyczynić się do nagłej utraty słuchu. Schorzenie objawia się w sposób gwałtowny, powodując częściowy lub całkowity ubytek słuchu. Może dotyczyć ucha lub obu uszu. Najczęściej problem ten dotyka osób o bardzo wrażliwej budowie ucha wewnętrznego. Do nagłej głuchoty dochodzi na skutek niedotlenienia komórek zmysłowych narządu słuchu. Chory może jednak powrócić do zdrowia – najważniejsze, aby jak najszybciej znalazł się pod opieką medyczną i został poddany szczegółowym badaniom. Dzięki zastosowaniu preparatów przeciwzakrzepowych naczynia się rozszerzają, a pacjent znów może odzyskać pełną zdolność słyszenia. Do objawów, które mogą świadczyć o tym, że organizm jest narażony na utratę słuchu, należą przede wszystkim: uczucie zatkanego ucha, bóle głowy, szumy w uchu.

Uszkodzenie słuchu a leczenie

Ubytek słuchu może dotyczyć jednej lub kilku części ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego. Wyróżnia się ubytek typu zmysłowo-nerwowego, ubytek słuchu typu przewodzeniowego, ubytek słuchu typu mieszanego, ubytek słuchu typu centralnego. Stopień zaburzenia słuchu określa się w decybelach, wskazując głębokość niedosłuchu. W celu sprawdzenia ubytku słuchu bada się jaka jest najniższa wartość dźwięku słyszanego przez pacjenta. Decybele opisują jaki wpływ ma na zmysł działanie bodźca. Osoby, których narząd słuchu funkcjonuje prawidłowo, rejestrują dźwięki na poziomie od 0 do 120 dB. Osoba o małym niedosłuchu, nie odbiera dźwięków o wartości 20-40 dB, średnim – 41-66 dB, dużym – 65-90 dB i głębokim – powyżej 91 dB. Ubytek słuchu może wystąpić na skutek nagromadzenie w jamie bębenkowej płynu. W tym przypadku chory powinien przedmuchiwać trąbki słuchowe. Niezależnie od wieku, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, których słuch uległ zaburzeniu – zaleca się skorzystanie z aparatu słuchowego. Dzięki urządzeniu odbierany przez chorego dźwięk jest wyraźniejszy. W przypadkach głębokiego niedosłuchu aparat słuchowy zastępuje się implantem ślimakowym. Często przyczyną ubytku słuchu jest uszkodzenie nerwu słuchowego, objawiającego się zawrotami głowy, problemem w utrzymaniu równowagi, oczopląsem. W przypadku tego schorzenia stosuje się terapię lekową, przeciwwirusową oraz rehabilitację ruchową. Najbardziej zaawansowane uszkodzenia słuchu, wymagają leczenia operacyjnego.

Kiedy warto zbadać słuch?

Ze względu na wrażliwość narządu słuchu, bardzo ważne jest, aby w przypadku niedosłuchu zastosować profilaktykę na jak najwcześniejszym etapie, gdyż dzięki temu można uniknąć utraty słuchu. Objawy, które warto skonsultować z lekarzem, to: problem w odbiorze wysokich dźwięków, niedosłyszenie dźwięków z daleka, problem z przyswojeniem mowy w telewizji, radiu oraz mowy rozmówcy, bóle ucha, częste zawroty głowy.

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Zostaw komentarz

Powered by WordPress