Jakie są przyczyny pogorszenia słuchu?

przyczyny pogorszenia słuchu

Z wadą słuchu można się urodzić, można też nabyć ją w trakcie życia. Niezależnie od tego, co jest problemem pogorszenia słuchu – chory odczuwa dyskomfort na co dzień. Wynika on z utrudnionej komunikacji – niewyraźnego odbioru dźwięków, powodującego błędne odczytywanie mowy. Objawy są zależne od stopnia zaawansowania choroby słuchu. Poznaj przyczyny pogorszenia słuchu.

 

 

Pogorszenie słuchu – przyczyny

Problemy ze słuchem dotyczą coraz większej liczby populacji. Wynika on nie tylko z wad wrodzonych, wywołanych przez czynniki genetyczne lub przebieg ciąży. Jednostki, które jako niemowlę rodzą się ze sprawnym słuchem, mogą nabyć chorobę słuchu w trakcie dorastania. Pogorszenie słuchu może być skutkiem infekcji bakteryjnych, wirusowych. Występuje ono u dzieci, jak i dorosłych jako powikłanie chorób – grypy, świnki, ucha oraz wielu innych. Problemy ze słuchem często mają osoby, które chorują na cukrzycę, miażdżycę oraz nadciśnienie tętnicze. W wyniku zaburzenia krążenia narząd słuchu nie funkcjonuje poprawnie – nie jest wystarczająco dotleniony i odżywiony. Wady słuchu wywołują nie tylko przebyte inne choroby, ale także przyjmowane leki, które mogą doprowadzić do zatrucia organizmu. Zaburzenie słuchu może mieć podłoże mechaniczne i pojawić się jako wynik niewłaściwej pielęgnacji ucha, urazu ciśnieniowego – dotyczy to przede wszystkim zwolenników sportu i adrenaliny. Do tego schorzenia dochodzi podczas nurkowania oraz skoków ze spadochronem.

Hałas – źródło zaburzenia słuchu

Najpowszechniejszą przyczyną, która powoduje pogorszenie słuchu, jest hałas – pozornie niegroźny, może skutkować poważnym ubytkiem słuchu.
Wsród pacjentów, którzy zgłaszają się do nas z problemem pogorszenia słuchu, są osoby, które na co dzień spędzają wiele godzin pośród hałasuwynika to z ich miejsca pracy lub zamieszkania. Aż 70% Polaków narzeka na hałas uliczny. W wyniku natężenia dźwięku dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia receptorów słuchowych. Kosteczki słuchowe, chroniąc narząd słuchu przed uszkodzeniem, tworzą dodatkową chrząstkę i na skutek braku ruchu – nie przekazują fali dźwiękowej do mózgu. Obniża to jakość słyszenia, ale może także spowodować jego całkowitą utratę – mówi protetyk słuchu, Kazimierz Lesiński.
Hałas wiąże się nie tylko z ruchem ulicznym, hałasem maszyn w zakładach produkcyjnych, ale może również być wywoływany na skutek własnego wyboru. Na pogorszenie słuchu wpływa zbyt częste odtwarzanie muzyki o wyższym niż przyswajany przez narząd słuchu natężeniu dźwięku za pomocą nośników – mp3, telefonów, radia. W rozmowie wartość natężenia dźwięku wynosi średnio 30-40 dB, natomiast podczas odtwarzania muzyki – 90-100 dB. Zaburzenie słuchu w wyniku hałasu może objawiać się przytłumionym słuchem w jednym uchu.
W coraz większej ilości przypadków, przyczyną pogorszenia słuchu jest zbyt głośne słuchanie muzyki – zarówno podczas koncertów, jak i w wyniku korzystania z odtwarzaczy. Co istotne – są to ludzie młodzi, którzy nie zdają sobie sprawy, jak duże konsekwencje może nieść niepoprawne korzystanie ze sprzętu elektronicznego, które wywołuje choroby słuchu – mówi protetyk słuchu, Kazimierz Lesiński.

Zaburzenia słuchu – rodzaje

Wady słuchu, dzielą się nie tylko ze względu na moment wystąpienia schorzenia, ale również głębokość i zakres ubytku słuchu, może być: lekki, średni i głęboki. Podział stosuje się również w odniesieniu do lokalizacji występowania zaburzenia, który wpływa na zakres pogorszenia słuchu:

  • Niedosłuch przewodzeniowy: u osób dotkniętych tym problemem, występuje zaburzenie słuchu w zakresie przyswajania niskich dźwięków. Dotyczy ucha zewnętrznego lub ucha środkowego.
  • Niedosłuch odbiorczy: chory słyszy gorzej wysokie dźwięki. Zlokalizowany w narządzie Cortiego, zwoju spiralnym lub nerwie ślimakowym.
  • Niedosłuch mieszany: u chorego występują dolegliwości niedosłuchu przewodzeniowego oraz niedosłuchu odbiorczego. Zaburzenie słuchu dotyczy ucha środkowego i wewnętrznego.
  • Zaburzenie słuchu fonematycznego: pacjent ma problem z analizą wyrazów – wydzielaniem w nim głosek i sylab. Ta wada słuchu wpływa na nieprawidłowy rozwój mowy.
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Zostaw komentarz

Powered by WordPress