Najlepsze produkty i preparaty na poprawę słuchu

Produkty i preparaty na poprawę słuchu

Uszkodzenie narządu słuchu jest poważnym schorzeniem, które wymaga profilaktyki. W zależności od stopnia rozwoju wady stosuje się odpowiednie leczenie. W mniej zaawansowanych przypadkach w celu zapobiegania bólowi pacjenci często decydują się na kuracje w postaci tabletek lub ziół, w tych bardziej zaawansowanych wykorzystuje się aparat słuchowy, a najpoważniejszych – często konieczne są operacje. Z artykułu dowiesz się, jakie preparaty porawiające słuch w tym momencie są najczęstszym wyborem konsumentów i lekarzy, jakie rodzaje środków farmakologicznych i urządzeń rozróżniamy, oraz dlaczego jedna forma jest lepsza od drugiej zależnie od stopnia zaawansowania choroby.
Nawigacja:

Działanie preparatów na poprawę słuchu

Uszkodzenia słuchu są obecnie powszechnym schorzeniem, na które cierpią ludzie w różnym wieku – dzieci, młodzież, dorośli oraz osoby starsze. Wynika to często z trybu życia oraz czynników środowiskowych. Do pierwszych należą przede wszystkim nieprawidłowa pielęgnacja narządu słuchu, narażanie słuchu na zaburzenia – w wyniku zbyt głośnego słuchania muzyki. Bardzo ważne jest także otoczenie, w którym przebywa jednostka – gwar uliczny, hałas w fabrykach produkcyjnych itd. często skutkują ubytkiem słuchu. W celu poprawy słuchu, chorzy decydują się na zastosowanie leków dostępnych bez recepty.

Dawniej problemy ze słuchem występowały znacznie rzadziej. Co istotne – były to głównie zaburzenia wrodzone. Obecnie – na problemy ze słuchem skarżą się – bardzo licznie – ludzie na całym świecie. Rozwój technologii i nawyki, np. głośnego słuchania muzyki spowodowały, że coraz częściej grupę, u której badania wykazują uszkodzenie słuchu, stanowią osoby młode – mówi protetyk słuchu, Kamil Pietrzyk.

Dostępnych jest wiele produktów na poprawę słuchu

W niezaawansowanych schorzeniach słuchu, stosuje się leczenie lekami, zarówno tabletkami, jak i kroplami oraz ziołami. Powszechność problemów z narządem słuchu spowodowała, że na rynku farmaceutycznym nie brakuje preparatów, mających ukoić ból uszu i polepszyć słuch. Producenci produktów na poprawę słuchu gwarantują ich skuteczność.

Wkładki przeciwhałasowe

Ludzie często narażeni są na uszkodzenia słuchu w wyniku hałasu występującego w bliskim otoczeniu. Aby przeciwdziałać schorzeniu, powstającemu na skutek zbyt głośnych dźwięków – można nabyć, dostępne na rynku wkładki przeciwhałasowe. Produkt chroni przed nadmiernym hałasem, który może doprowadzić do ubytku słuchu.


Zioła na poprawę słuchu

Często określa się je domowymi sposobami – zielarskie kuracje, które również stosuje się w przypadku zaburzenia słuchu. Niektóre leki o tej formie zwiększają wydzielanie tlenku azotu w naczyniach krwionośnych, co wpływa na leczenie problemów ze słuchem – jego osłabienia oraz występowania szumów. Wśród roślin, które mają działanie zapobiegawcze względem problemów słuchu, są: korzeń żeń-szenia, liść miłorzębu, czosnek. Nie tylko poprawiają słuch, ale także przeciwdziałają szumom usznym, zatkaniom uszu.

Tabletki na poprawę słuchu

Producenci farmaceutyczni coraz prężniej zwiększają asortyment leków, mających polepszyć słuch. Ich dostępność w aptekach oraz w internecie bez recepty – daje możliwość leczenia „na własną rękę”. Słuch jest bardzo wrażliwym zmysłem, dlatego trzeba pamiętać o konsultacji z lekarzem, przed wyborem tabletek na poprawę słuchu. Tabletki na słuch, które oferują producenci wzmacniających słuch kapsułek, często występują w postaci suplementu diety. Należy pamiętać, aby decydując się na zakup tabletek na słuch, sprawdzić ich właściwości – skład. Mogą okazać się one jedynie pozornie bezpieczne dla organizmu i zawierać substancje szkodliwe. Często obietnice zlikwidowania pieczenia, szumu w uszach są złudne i pomimo długotrwałej kuracji – nieefektywne.

Preparaty do czyszczenia uszu


Lek na poprawę słuchu występują nie tylko w formie tabletek. Krople do uszu to produkt, który stosuje się zarówno w celach zapobiegawczych, jak i kojących. W pierwszym przypadku – przeciwdziałają problemom słuchu oraz niedrożności przewodów słuchowych. W drugim – uśmierzają ból, którego źródłem jest podrażnienie lub stan zapalny w obrębie zewnętrznego przewodu słuchowego. Do pielęgnacji uszu zaleca się także spray. Produkt ma płynną postać i jest łatwy w użyciu. Jego główne działanie to usuwanie korków woskowinowych, które często powstają na skutek nieprawidłowej higieny uszu.

Źródła:
  1. Narożny, Waldemar, Walenty Michał Nyka, and Janusz Siebert. „Etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie choroby Méniere’a.” Forum Medycyny Rodzinnej. Vol. 1. No. 2. 2007.
  2. Śliwińska-Kowalska, Mariola, et al. „Nagły niedosłuch czuciowo-nerwowy-stanowisko Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego dotyczące zaleceń diagnostycznych i terapeutycznych.” Otorynolaryngologia 14.2 (2015).

Dodaj komentarz