Leczenie słuchu – ogólne informacje

leczenie słuchu ogólne informacje

Problem słuchu objawia się bólem, ropną wydzieliną w narządzie słuchu, pogorszeniem odbioru dźwięków oraz wieloma innymi dolegliwościami. Występują domowe sposoby na poprawę słuchu, ale także leki w postaci tabletek i kropli. Sposób leczenia wymaga określenia stopnia zaawansowania schorzenia oraz konsultacji z lekarzem, który zaleci najodpowiedniejszą kurację dla konkretnego przypadku. Dowiedz się więcej o leczeniu słuchu – poznaj metody wpływające na jego poprawę.

 

Co powoduje zaburzenia słuchu?

Pogorszenie słyszenia utrudnia komunikację i wywołuje dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Problemy ze słuchem są obecnie powszechnie występującym schorzeniem, którego podłoże może mieć charakter genetyczny lub nabyty w ciągu życia w wyniku nieprawidłowej higieny, urazów, powikłań, hałasu itd. Objawy, które świadczą o ubytku słuchu, często w początkowym stadium są lekceważone. Niepodjęcie leczenia we wczesnym etapie, skutkuje rozwojem choroby.

Kiedy należy sprawdzić swój słuch?

Niezależnie od ilości i wielkości objawów, które mogą świadczyć o problemie ze słuchem – warto skorzystać z pomocy protetyka słuchu. Dlaczego? Przede wszystkim – dzięki wizycie u specjalisty i sprawdzeniu słuchu można zapobiec poważnym ubytkom słuchu, które mogą wystąpić na skutek lekceważenia pierwszych objawów. Wśród nich są: pogorszenie słuchu – w zakresie niskich lub wysokich dźwięków, uczucie zatkania ucha oraz silny ból narządu słuchu.

Leczenie słuchu – metody

W zależności od rodzaju zaburzenia słuchu, wyróżnia się leczenie farmakologiczne, operacyjne, zapobiegawcze, alergiczne oraz z wykorzystaniem urządzeń wspomagających.

Leczenie farmakologiczne

W przypadku zapalenia ucha, choremu podaje się krople lub tabletki, często o właściwościach antybiotyku. W ramach tej profilaktyki leczenie słuchu opiera się głównie na działaniu antywirusowym i antybakteryjnym.

Leczenie zapobiegawcze i przeciwalergiczne

Jeżeli w jamie bębenkowej dochodzi w wyniku infekcji do nagromadzenia płynu, zapobiegawczo przedmuchuje się trąbki słuchowe. Pogorszenie słuchu może mieć też podłoże alergiczne, które eliminuje się, podając choremu leki przeciwalergiczne.

Aparat słuchowy

Problem niedosłuchu często eliminuje się poprzez zastosowanie aparatu słuchowego. Urządzenie wzmacnia dźwięk, tym samym ułatwiając komunikację – odbiór mowy i innych dźwięków, które towarzyszą nam na co dzień. Aparat słuchowy dostosowywany jest do stopnia zaawansowania ubytku słuchu. Występują wersje mniej i bardziej rozbudowane technologicznie. W celu prawidłowego doboru aparatu konieczne są wizyta u lekarza oraz sprawdzenie słuchu. Dostępność produktu jest na rynku bardzo duża, dlatego zaleca się konsultację z protetykiem słuchu przed zakupem urządzenia. Rekomendowanym przez specjalistów aparatem słuchowym, szczególnie dla seniorów jest HEARING AID X3600. Dzięki temu, że występuje w 3 rozmiarach, istnieje większa szansa, że będzie odpowiedni dla ciebie. Co gwarantują producenci i doceniają użytkownicy oraz eksperci – jego skuteczność, zapewniającą czysty i wzmocniony dźwięk.

Operacje narządu słuchu

W najbardziej zaawansowanych przypadkach, w których leczenie oraz urządzenie – aparat słuchowy nie spełniają swojej funkcji – wykonuje się operacje, dzięki którym pacjent będzie mógł cieszyć się każdym dniem, bez uczucia dyskomfortu. Problem słuchu w tym przypadku często rozwiązuje wszczepienie implantu.

Domowe sposoby na poprawę słuchu

Problem słuchu, związany z pogorszeniem słyszenia dotyka ludzi w różnym wieku, liczną grupą są seniorzy. Nabycie aparatu słuchowego, który polepszyłby komfort odbioru dźwięków, często jest zbyt drogim rozwiązaniem. Osoby, które zmagają się z ubytkiem słuchu, decydują się na leczenie domowymi sposobami. Domowymi, czyli jakimi? Poznaj kilka z nich. W internecie można znaleźć propozycję naparów, mikstur, które mają działać zapobiegawczo na pogorszenie słuchu. Wśród nich polecany jest np. rozgnieciony czosnek połączony z oliwą z oliwek, który należy wkrapiać do ucha. To, że gorzej słyszymy, wynika również ze stylu życia, w tym ilości stresu, złego odżywiania. Dbaj więc oto, aby w twoim jadłospisie pojawiały się składniki bogate w witaminy A i C oraz minerały magnez i wapń.

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Zostaw komentarz

Powered by WordPress