Inteligentne wzmacniacze słuchu – co to za produkty?

Jak wybrać inteligentny wzmacniacz słuchu?

Cieszą się dużym zainteresowaniem, bo są znacznie tańsze od aparatu słuchowego – wzmacniacze słuchu. Różni je nie tylko cena, ale również właściwości. O ile aparat słuchowy można dostosować do konkretnej wady narządu słuchu, wzmacniacze słuchu – nie. Osoby cierpiące na niedosłuch często dają się omamić reklamom tego cudownego produktu i zamiast przeciwdziałać schorzeniu, pogłębiają je jeszcze bardziej, co skutkuje pogorszeniem słuchu. Dlaczego zdecydowanie odradza się nabycie wzmacniacza słuchu osobom z niedosłuchem?
Nawigacja:

Wybór inteligentnych wzmacniaczy słuchu

Słuch to ten z narządów, który odpowiada za komunikację. Problemy ze słuchem wpływają na pogorszenie jakości życia – chory nieprawidłowo odbiera dźwięki, trudniej mu jest się porozumieć, przez co odczuwa duży dyskomfort w życiu codziennym. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia podejmuje się profilaktykę. Wzmacniacz słuchu jest urządzeniem, którego producenci obiecują polepszenie słyszenia. Opinie specjalistów o produkcie często są negatywne – protetycy słuchu, wskazują na szkodliwe działanie wzmacniaczy słuchu. Według nich urządzenie posiada wiele defektów, które powodują pogorszenie słuchu ich użytkowników.

Co to jest inteligentny wzmacniacz słuchu i jak działa?

Wzmacniacz słuchu jest to urządzenie, które zwiększa wysokość wszystkich dźwięków jednocześnie. W ten sposób zarówno dźwięki w najbliższym otoczeniu, jak i dalszym ulegają wzmocnieniu – zarówno mowa ludzka, jak i turkot przejeżdżającego w nieznacznej odległości pojazdu. Ilość wzmacniaczy dostępnych na rynku jest bardzo duża, wśród nich wiele sprzedawanych jest w pakiecie z ładowarką.

Wzmacniacz słuchu, opinie specjalisty

Osoby starsze, mające problemy słuchowe coraz częściej pod wpływem „magicznej” reklamy, nabywają wzmacniacze słuchu. Poza pozorną skutecznością, na ich decyzje wpływa cena – zdecydowanie niższa od kwoty jaką trzeba byłoby przeznaczyć na aparat słuchowy. Nie należy jednak mylić obu pojęć.

Wzmacniacz słuchu to zupełnie inny produkt, zbyt często jednak się ten fakt pomija. Użytkowanie przez osoby starsze z niedosłuchem wzmacniacza słuchu skutkuje w wielu przypadkach pogorszeniem słuchu – mówi protetyk słuchu, Adrian Koszałko.

Wzmacniacz słuchu z ładowarką a aparat słuchowy

Wzmacniacze słuchu mają zdecydowanie mniej możliwości niż aparaty słuchowe. Wynika to przede wszystkim z konstrukcji obu urządzeń – aparat słuchowy jest zbudowany zgodnie z najnowszymi technologiami, we wzmacniaczu słuchu – wykorzystywane są proste rozwiązania. Bardzo ważne jest, aby zastosowane urządzenie, było dopasowane do wady słuchu użytkownika. Opcja ta jest niemożliwa w przypadku wzmacniaczy słuchu – nie ma w nich możliwości regulacji, redukcji szumów oraz kontroli wysokości dźwięku. Osoby z niedosłuchem, inwestując w wzmacniacz słuchu, mogą sobie zaszkodzić, zamiast pomóc. Komórki słuchowe pod wpływem zbyt wysokiego dźwięku, przekraczającego dopuszczalne normy, mogą zostać uszkodzone.

Bardzo często zgłaszają się do nas pacjenci, którzy skarżą się na działanie wzmacniacza słuchu. Żalą się, że ich słuch uległ pogorszeniu, zamiast poprawie. Trzeba pamiętać, że aparat słuchowy i wzmacniacz słuchu to dwa różne produkty. Kiedy więc ktoś pyta mnie, co to jest inteligentny wzmacniacz słuchu, udzielając odpowiedzi, podkreślam – nie jest to aparat słuchowy – mówi protetyk słuchu, Adrian Koszałko.

Inteligentny wzmacniacz słuchu – opinie

Opinie dotyczące inteligentnego wzmacniacza słuchu są bardzo różne, specjaliści jednogłośnie odradzają osobom starszym, cierpiącym na niedosłuch zakup urządzenia. Podobnie – opinie wielu użytkowników wzmacniaczy słuchu są negatywne i przedstawiają wzmacniacz słuchu nie jako wybawcę problemu, a jego kreatora.

Od kilkunastu lat mam problemy ze słuchem. Rok temu zalecono mi zakup aparatu słuchowego, niestety z powodu wysokiego kosztu urządzenia – zdecydowałam się na zakup inteligentnego wzmacniacza słuchu o pochlebnych opiniach, zamieszczonych w internecie. Miałam lepiej słyszeć. Niestety, było inaczej – przyswojenie dźwięków przychodziło mi z jeszcze większa trudnością – wyznaje nasza 65 letnia czytelniczka, pani Małgorzata z Kołobrzegu,

Źródła:
  1. Cox, Robyn M., Dafydd Stephens, and Sophia E. Kramer. „Translations of the international outcome inventory for hearing aids (IOI-HA): Traducciones del inventario internacional de resultados para auxiliares auditivos (IOI-HA).” International journal of audiology 41.1 (2002): 3-26.
  2. Skarżyński, Henryk, et al. „Zastosowanie implantu ucha środkowego u pacjenta z odbiorczym, wysokoczęstotliwościowym ubytkiem słuchu–studium przypadku.” Otolaryngologia Polska 62.5 (2008): 606-612.

Dodaj komentarz