Jak dobrać aparat słuchowy?

dobieranie aparatu słuchowego

Aparat słuchowy jest wykorzystywany w celu poprawy jakości słyszenia oraz profilaktyki ubytku słuchu. Ma zastosowanie w przypadkach niedosłuchu – tych mniej i bardziej zaawansowanych. Aparaty słuchowe noszą zarówno dzieci, jak i dorośli w różnym wieku. Liczba oferowanych przez producentów urządzeń ortopedycznych jest obszerna – występuje wiele modeli aparatów słuchowych, które odróżnia budowa urządzenia. Jak więc dobrać odpowiedni aparat słuchowy?

Jaki aparat słuchowy i dla kogo?

Problemy ze słuchem mają charakter nabyty oraz wrodzony. W zależności od stopnia problemu stosowana jest odpowiednia profilaktyka. Jedną z nich jest wykorzystanie aparatu słuchowego, który wpływa na lepszą słyszalność dźwięku. Urządzenie ma zastosowanie u osób, które mają problemy z komunikacją, wynikające ze schorzenia narządu słuchu. Objawiają się one tym, że pacjent nie słyszy wyraźnie tego, co się do niego mówi, co skutkuje częstą prośbą o powtórzenie treści. Osoby, które chorują na niedosłuch, odczuwają dyskomfort, oglądając telewizję, słuchając radio, bo przyswojenie informacji lub słuchanie muzyki, gdy nie słyszą dobrze – jest dla nich problematyczne. Aparaty słuchowe są rozwiązaniem, dającym możliwość normalnego funkcjonowania w społeczeństwie – bez wstydu wywołanego posiadaną ułomnością.

Aparaty słuchowe – rodzaje

W zależności od stopnia zaawansowania problemu narządu słuchu, zaleca się konkretny aparat słuchowy. Każdy z nich dostosowany jest do ubytku słuchu pacjenta i pełni określone funkcje. Wyróżnia się aparat słuchowy zauszny, aparat słuchowy wewnątrzuszny oraz aparat na przewodnictwo kostne. Każdy z nich wyróżnia się inną budową. Pierwszy z nich – zakłada się za małżowinę uszną, łącząc z wkładką uszną niewidocznym przewodem. Ten rodzaj aparatu słuchowego stosuje się u osób o dużym niedosłuchu. Kolejny – umieszczany wewnątrz ucha zakłada się u pacjentów z niedużym niedosłuchem. Ostatni – dostosowany jest do najbardziej zaawansowanych schorzeń narządu słuchu, wynikających z wad wrodzonych i nabytych ucha.

Aparat słuchowy dla dziecka

Problemy ze słuchem mogą być wrodzone lub nabyte. W pierwszym przypadku – towarzyszą dziecku już od narodzin, w drugim – pojawiają się wraz z jego rozwojem. Na rynku występuje szeroka gama aparatów słuchowych, mających zastosowanie zarówno u dzieci, jak i dorosłych. O wyborze aparatu słuchowego dla dziecka decydują czynniki takie jak: stopień ułomności słuchowej, reakcja słuchowa malca w danym aparacie, zabezpieczenia urządzenia oraz jego wygląd. Zadaniem aparatu słuchowego jest zapewnienie dziecku odpowiedniego poziomu wzmocnienia dźwięku oraz komfortu w noszeniu. Wybierając aparat słuchowy dla dziecka, należy pamiętać o tym, jak istotne jest, aby dziecko dobrze czuło się, korzystając z urządzenia. Z tego względu należy brać pod uwagę budowę aparatu słuchowego.

Aparat słuchowy dla starszej osoby

Seniorzy często borykają się z niezdecydowaniem w wyborze aparatu słuchowego. Szukają odpowiedzi na pytanie – jaki aparat słuchowy wybrać? Problem słuchu, z którym zwracają się do lekarza, najczęściej wynika z uszkodzenia ucha wewnętrznego, które objawia się niedosłuchem w kontekście wysokich dźwięków. Osoby starsze nie tylko dobrze nie słyszą, ale również nie rozumieją mowy. Aparat słuchowy umożliwia im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie oraz uśmierzenie zmęczenia, wywołanego przez wysokie dźwięki. Najważniejsze przy dostosowaniu aparatu słuchowego do osoby starszej jest dopasowanie urządzenia do wieku i sprawności pacjenta. W przypadku osoby starszej korzystanie z protezy musi być komfortowe, dlatego zwraca się uwagę na budowę aparatu słuchowego. Użytkownik musi być w stanie samemu go obsłużyć w zakresie założenia, czy wymiany baterii. Przed dokonaniem zakupu, należy zasięgnąć porady specjalisty, który dopasuje aparat słuchowy w kontekście innych schorzeń, jeśli pacjent takie posiada. Specjaliści bardzo dobrze oceniają aparat słuchowy HEARIND ID X3600, zapewniający czysty i wzmocniony dźwięk. Ten aparat słuchowy cieszy się również pozytywnymi opiniami użytkowników urządzenia – głównie osób starszych.

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Zostaw komentarz

Powered by WordPress